AYDINLATMADA ENERJİ TASARRUFU

0
1.816

Bu yazımızda aydınlatma araçlarının kullanımında enerji tasarrufu nasıl yapılır onu inceledik. Enerji tasarrufu sadece sizin ödediğiniz faturaları azaltmaz, çevreyi korumanıza da yardımcı olur. Hazırsanız başlayalım…

Son 10 yılda aydınlatma teknolojindeki ilerlemelerle ışık kaynakları çok daha verimli bir hale geldi. Yeni ışık kaynakları eski nesil aydınlatmalara göre çok daha az enerji harcıyorlar ancak tüm dünyada artan enerji maliyetleri ve yüksek elektrik faturaları nedeniyle hepimiz daha fazla tasarruf istiyoruz.

Gün Işığından En İyi Şekilde Yararlanın

Işıklar, her zaman gerekli olmasa da, özellikle ofislerde genellikle alışkanlıktan yanar. Özellikle yaz aylarında gün ışığı rahatça çalışmak için yeterli olabilir. Ofis içleri için masa yüzeyinde 300 ile 500 lüks arasında bir ışık seviyesine ihtiyacınız bulunur. Gün ışığından elde ettiğiniz kazancı en üst düzeye çıkarmak için masanızı veya çalışma alanınızı pencereye yakınlaştırabilirsiniz. Ayrıca, açık renklerde boyanmış bir iç mekan, güneş ışığını kolayca yansıtırken, mekanın aydınlatmasına da yardımcı olur.

Doğru Lambaları Kullanın

Evinizdeki her lambayı enerji tasarrufu sağlayan led ampuller ile değiştirmelisiniz. Ancak led ampullerin satın alma bedelleri pahalı olabilir ve bu nedenle adım adım değiştirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Hangi ampullerin önce değiştirileceğine karar vereceğiniz zaman, günde bir saatten daha fazla yanan lambalara öncelik tanıyın.
Çok kısa sürelerde açık kalan ya da çok sık açıp kapanan mekanlarda CFL (Kompakt flouresan lambalar) ampuller kullanmayın. Çok soğuk mekanlarda, örneğin buzhaneler ya da soğuk bölgelerde dış mekan aydınlatmalarında CFL ampuller kullanmayın. Bu ampuller düşük sıcaklıklarda maksimum ışık gücüne ulaşmaları biraz zaman alır. Bu, onları önceden yakmanız gerekeceği veya parasını ödediğiniz ışığın yalnızca bir kısmını alacağınız anlamına gelir.

Aydınlatmanızı Dim Edin
Işıklarınızı kısmak sadece rahat bir atmosfer yaratmakla kalmaz, aynı zamanda lambaların daha az enerji harcamasını sağlar. 50W’lık bir lambanın verdiği ışığı yarıya düşürürseniz, lambanın kullandığı güç de 25W’a düşer. Elbette, dimmerin kendisi de bir miktar güç kullanır, ancak bu ihmal edilebilecek kadar düşüktür.

Işıkları Söndürün

Bu başlık size biraz garip gelebilir ama ışıkların gereksiz yere yanması düşündüğünüzden daha fazla olur. Iş yerinde, ışıklar genellikle öğle tatilinde açık kalır. Evde, duştayken oturma odasındaki ışıklar yanmaya devam eder, kafe ve restoranların tuvaletlerindeki ışıkar neredeyse gece gündüz yanarlar. Gece gündüz yanan ışıklar elbette bir sensör yardımı ile kolayca çözülebilir ancak evde gereksiz yanan ışıklar için en doğru çözüm şudur: 

“Odadan en son ayrılan ışıkları kapatır”.
Bir anahtarı açıp kapatmak yaklaşık dört ila beş saniye değerinde enerji harcar. Bu nedenle, beş saniye içinde geri dönmeyi planlamıyorsanız, ışığı kapatarak daha fazla enerji tasarrufu sağlarsanız.

Gerçekten İhtiyacınız Olan Işıkları Kullanın

Çok sayıda farklı ışığı olan bir odada olmanız, hepsinin aynı anda açık olması gerektiği anlamına gelmez. Odadaki tek kişi sizseniz, ihtiyaçlarınızı karşılamak için tek bir ışık yeterli olabilir.
Misafirleriniz geldiğinde birden fazla ışık kullanmak ve salonunuzun güzelliğini ışıkla ortaya çıkarmak isteyebilirsiniz. Ancak sadece misafirleriniz yokken ve sadece siz kullanıyorsanız ihtiyacınız olan alanları aydınlatmak yeterli olacaktır. İhtiyaç duymadığınız ışıkları kapatın.

Vavien Anahtar Kullanın

Işık anahtarınızı mantıklı bir şekilde yerleştirirseniz, aydınlatmanızın kullanımını daha iyi kontrol edebileceksiniz. Örneğin, merdiveninizin her iki ucunda bir ışık anahtarınız varsa, hangi taraftan geliyor olursanız olun, ışıkları geldiğiniz taraftan açıp diğer taraftan kapatabilirsiniz. İki girişi olan bir odada, odanın ortasındaki avizeyi vavien anahtarlar ile her iki kapıdan da açıp kapatabilirsiniz.

Dış Aydınlatma İçin Hareket Sensörlü Işıkları Ve Zamanlayıcılar Kullanın

Hareket sensörlü ışıklar ve zamanlayıcılar, enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz harika araçlardır. Hareket sensörlü lambalarda, ışık inaktif durumdayken enerji maliyeti çok düşüktür. Sensörün ampul kapalıyken bile tarama yapabilmesinin küçük bir maliyeti vardır, ancak bu, tüm gece boyunca dış mekan aydınlatmanızı yakmanızın maliyetinden çok daha düşüktür. Ayrıca dış mekan aydınlatmanızda bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz, tüm gece açık kalması gereken aydınlatmaların, akşamları açılması ve sabahları kapatılması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu sayede dış mekan aydınlatmanız akşam ayarladığınız saatte açılır ve sabah ayarladığınız saatte kapanır.

Temizlik

Tabii ki, tüm evinizi temizlemekten bahsetmiyoruz, ancak zaman zaman kullandığınız ampulleri temizlemeniz kesinlikle daha fazla ışık almanıza yardımcı olur. Ampuller kolayca toz tutabilirler. Ampul üzerindeki toz ortama yeterince ışık gelmesine engel olur. Ampulleriniz temiz olduǧundan emin olun. Işığın etkisini artırmak için abajurları veya armatürleri düzenli olarak temizlemelisiniz.

Son olarak şunu ilave edebiliriz. Enerji tasarrufu yapmak, evinizi yanlış bir şekilde aydınlatmanıza neden olmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz