Aydınlatma Tasarımının Merkezi Olan İtalya’ya Ürün Satmak Bizim İçin Büyük Gururdur

0
2181

İstanbul Light 2017 fuarı öncesinde sektörde yaşanan gelişmeleri ve Grup İmajın yaptığı çalışmaları Grup İmaj Aydınlatma Pazarlama Direktörü Sayın Pelin Grit Sarı’ya sorduk.

Kısaca Firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Firmamız 1996 yılında bir aile şirketi olarak Nevin ve Hürriyet Grit tarafından kuruldu. 2007 yılına kadar balast üretimi yapan firmamız 2008 yılından sonra dağıtım firmaları ile çalışmaya başladı. 2010 yılında cadde ve sokak aydınlatma armatürleri üretmeye başlayan firmamız çok kısa sürede Türkiye’nin önde gelen firmalarının çözüm ortağı olmuştur. Firmam için söyleyebileceğim en önemli husus toplam müşteri maliyetinin en düşük olacağı çözümler üreten, hızlı hizmeti sayesinde müşterilerine “problemsizlik” sunan, Ar-ge odaklı bir şirket olmasıdır.

Firmamız sahip olduğu uluslararası sertifikalarla, bir Türk markası olarak, yerli malı üretimini başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmektedir. Örneğin, kendi AR-GE birimimiz tarafından Tübitak desteği ile geliştirilmiş olan ledli sokak aydınlatma armatürümüzün önemli satış noktası İtalya’dır. İtalya’daki partnerimiz ile birlikte Bari ve Milan’da projeler gerçekleştirmekteyiz.

Firmamız iş ortaklarına teknik danışmanlık ve proje danışmanlığı sunmaktadır. Grup İmaj Aydınlatma profesyonel yönetim kadrosu ve 150 personeli ile 2 ayrı fabrikada üretim yapmaktadır.

İstanbul Light 2017 fuarında ilk defa yer alacak ürünleriniz olacak mı?

AR-GE bölümümüz tarafından tasarlanan Akıllı Direk projemiz olacak. Yeni iki adet sokak armatürü ürünümüzü ilk defa sergileyeceğiz. Akıllı direk projesi dünya’da kısmi olarak kullanmaya başlayan Ülkeler var. Bir direk üzerinden istediğiniz her şeyi yapabilme imkânınız var. İçindeki bağlantılar sayesinde birçok fonksiyonu entegre edebiliyorsunuz. Mobesse, Trafik ışığı, Tabela, gibi iş ortaklarımızın isteklerine göre bağlantıları yapılarak üretimini gerçekleştirebiliyoruz.

2017 yılında Gerçekleştirdiğiniz Projelerden Bahseder misiniz?

2017 yılında bizim için en önemli olan projeler İstanbul 3. Havalimanı Projesi ve İtalya projesidir. Avrupa’nun en büyük havalimanı olmaya aday İstanbul 3. Havalimanı projesinin şantiye aydınlatması firmamız tarafından yapılmakta. Şuan yabancı ülkeler tarafından bile yakından takip edilen bu projede yer almak bizi gururlandırıyor.

İhracatta ise kendi ar-ge’miz tarafından TÜBİTAK desteği ile tasarlanmış olan ürünümüzün  İtalyan partnerimizle birlikte İtalya’da gerçekleştirdik. Birçok ülkede ürünlerimiz satılmakta fakat İtalya’da ürünlerimizin olması firmamız açısından çok önemli görmekteyiz.

Son yıllarda Sektörde Ciddi bir rekabet var. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Rekabet sadece aydınlatma sektöründe değil dünyada tüm ülkelerde her sektörde gün geçtikte artmaktadır. 1980 öncesi dönemde herhangi bir seyi üretebilmek yeterliyken özellikle küreselleşme, teknolojinin gelişmesi ve bilgiye hızlı erişim sayesinde sadece üretmek satabilmek için yeterli olmuyor. Bu noktada tüm firmaların üretimin ötesinde çözümler üretmesi gerekiyor. Proje çizmek, ürünü projeye uygun hale getirmek, ürün ve destekleyici diğer hususların eğitimi, anında ulaşılabilme şansını verme, hızlı çözüm üretme vs…. Tedarikçi müşteri ilişkisinden başka bir yaklaşım yaratılması gerekiyor. Doğal olarak bu durum hem ürün hem de üretim maliyetlerine yansıyor. Sadece aydınlatma değil tüm sektörlerde alıcılar en kalitelisini en uygununa almayı talep ediyor. Bu da hem yeni rakiplerin doğmasına hem de dinamiklerin çok hızlı değişmesine sebep oluyor. Bu nedenle sürekli gelişim, dönüşüm, değişim felsefelerini unutmadan rekabet avantajını kaybetmemek için sürekli koşmaya ve öğrenmeye devam etmek gerekiyor.

İstanbul Light Fuarında hangi ülkelerden ziyaretçi bekliyorsunuz?

İstanbul Light fuarı hem bizim hem de aydınlatma sektörü açısından şüphesiz ki çok önemli. Türkiye’nin jeopolitik konumuna baktığınızda böyle bir fuarın tek aydınlatma fuarı olması katılımcılar için büyük avantaj.  Fuarda özellikle Avrupa ve Ortadoğu’dan gelecek olan ziyaretçiler hedefimiz. Hali hazırda bu ülkere ihracatımız devam etmekte. Gelecek olan yeni ziyaretçilerle portföyümüzü geliştirmek istiyoruz.

2017 yılın Grup İmaj için nasıl geçti.?

2017 hem sektörümüz hem de ülkemiz için çok zor başladı. 2016 yılında yaşanan olumsuzluklar 2017 yılının ilk çeyreğinde önemli bir seçimin etkisi ile 2017 için zor bir sene diyebiliriz. Darbe, terör ve seçim gibi olumsuzluklara rağmen iyi bir 2017 geçiriyoruz diyebiliriz. Hem iç piyasada hem de ihracatta 2016 ya göre çok daha olumlu bir sene geçiriyoruz. Bunca olumsuzluklara rağmen büyüyor olmak hem bizlere hem takım arkadaşlarıma ayrı bir motivasyon kaynağı oldu.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sektöre vermiş olduğunuz desteklerden dolayı sonsuz teşekkürler. Teknik Aydınlatma Dergisi’ne yayın hayatında başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz