TÜRKİYE’NİN AYDINLATMASI İHRACAT İLE BÜYÜYOR

0
1593

AGİD – Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği tarafından organize edilen TÜRKİYE’NİN AYDINLATMASI İHRACAT İLE BÜYÜYOR başlığı ile gerçekleştirilen 50. Grup Aydınlatma Donanımları Sanayi Meslek Komitesi Genişletilmiş Sektör Toplantısı yoğun katılım ile İSO’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir, Aydınlatma Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Reşit Göğüş, Aydınlatma Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Muharrem Akın, AGİD Başkanı ve  Aydınlatma Meslek Komitesi Üyesi Fahir Gök ve Aydınlatma Meslek Komitesi Üyeleri Mustafa Hastaoğlu , Mehmet Özbakır ile Aydınlatma sektörü firmaları katıldı.

Oturumu yöneten Agid Başkanı Fahir gök toplantının açılış konuşmasında sektör olarak 2023  ihracat hedefine katkı sunmak için yoğun bir gayret içinde olduklarını, ülkemiz güçlü bir sanayi ülkesi olmadığı için mutlaka üretim odaklı bir sanayi anlayışı içinde üretimi artırmamız gerekiyor. Katma değerli ürünlerin üretimine geçilerek , standartlarının ne olduğu, finansmanın nasıl sağlanmasını bilmemiz gerekiyor. İhracatta ne yapılmalı ki hızlı mesafe  alınsın. Bugün burada bunu konuşacağız. Aydınlatma sektörünün büyümesi için sektör firmaları ile birlikte bir çok çalışmanın gerçekleştirildiğini, aydınlatma sektörü dış baskılardan etkilenmeden devletinde sunduğu katkı ile ihracatta büyümesini devam ettirmektedir.dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ise toplantıda ithal edilen ürünlerin denetimi hakkında bilgi verdi. Özellikle laboratuvar sayısının artırılarak ürünlerin denetiminin sıkılaştırılması konusunda TSE ile birlikte çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Ayıca sağlık açısından sakıncalı ürünler dışında enerji verimliliğini sağlayan ürünlerin teşviki için ciddi eylem planlarımız var dedi.
Bakanlık olarak Gözetim ile başlayan sürecin bundan sonra denetim çalışmalarına dönüşerek daha sık olacağını ve bunun cezai müeyyidelerinin artacağını belirtti. Tareks sisteminin kapsamının genişletileceğini vurguladı.Eksik olan konuların mutlaka tespit edilmesi gerektiğini, bu konuda bakanlık olarak bize mutlaka yol gösterin ki mevzuatta eksik olan durumu birlikte düzeltelim diyoruz. Bunu sektör firmaları ile birlikte düzeltilerek 2023 hedefine ulaşmamız gerekiyor. 2019 yılında daha sık görüşmekte yarar var diyoruz.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü. Markalaşma ve Arge Destekleri Dairesi başkanı Gözde İNANERİ ise bakanlık olarak firmalara ihracatta sağlanan desteklerden bahsetti.Özellikle proje bazlı ve yurtdışında yapılan çalışmalara devletin yüzde yüz destek sağladığını açıkladı.

Eximbank Pazarlama Müdürü Müğe Deste ve KOSGEB AB Koordinasyon Müdürü Pınar Işın üyelere sağlanan destekler hakkında bilgi verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz