logo

AYDINLATMA SEKTÖRÜ İhracatı Eylül Ayında Yüzde 10 Artış gösterdi.

Aydınlatma sektörünün, ihracat verilerine göre yıllık ve aylık artış oranları beklentilerin üzerinde geldi. 2018 yılında tamamen ihracata odaklanan sektör temsilcilerinin çalışmaları meyvelerini vererek ihracat bazında geçen yılın aynı dönemine göre yıllık bazda yüzde 9,54 artış gösterdi.

Aydınlatma sektörü ihracatta hızlı yükselişini devam ettirmektedir. Elde edilen firma verilerine göre, firmaların geçen yılki 13.204.984,32-TL’lik toplam ihracat rakamı 2017 yılı Eylül verilerine göre bu yıl yüzde 9,54 oranında artarak 14.464.852,28 TL’ye çıkmıştır..

Özellikle Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Avrupa’ya ihracatımız aynı tempoda devam etmektedir. İhracat rakamlarında en çok dikkat çeken detay bölgemizde yer alan ve iç huzura hasret olan Suriye ve Libya gibi iç karışıklığın olduğu ülkelere yapılmış olmasıdır.

Özellikle Aydınlatma ürünlerinde Ortadoğu ve Afrika başı çekmektedir. En çok düşüş yaşanan ülkeler ise Türk cumhuriyetleri ve Rusya bölgesinde gerçekleşti. Uçak krizi ile başlayan sürecin getirdiği etkinin devam ettiği görülmektedir. Bu arada bazı Avrupa ülkelerine de ihracat oranları negatif yönde seyretmektedir.

Türkiye’de üretilen aydınlatma ürünleri, Yüzden fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Başta Avrupa ülkeleri önemli ihracat pazarlarımız arasındadır.  Elde edilen 2018 verileri ışığında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında; Libya, umman, Katar, Cezayir, Bahreyn, Nijerya, Cibuti, Uganda, Kenya,Peru, Kolombiya, Angola,Liberya, Benin, Moğolistan, Ukrayna, Portekiz, Finlandiya, İspanya, Yunanistan, İsveç, Macaristan, Estonya ve Hollanda’nın sıralanması dikkat çekmektedir.

Aydınlatma sektöründe 2018 yılı için en fazla ihracat yapan firmalar sıralamasında; Sistem Reklam Aydınlatma, Avolux ve EAE Aydınlatma gelmektedir. İlk 20 içinde İkizler, Özcan Aydınlatma, Pelsan, HPR, Lamp83, Optaled, Kreon Aydınlatma, Vestel, Alkanlar ve EEC Elektronik firmaları yer almaktadır. Ayrıca Borled ve Grup imaj gibi alanında çok iyi bilinen firmalar ihracatta hızlı yükseliş gösterenler arasındadır. Otomobil far üretimi yapan Kormetal  ile inşaat taahhüt işleri gerçekleştiren AE Arma ve Nivak Group ilk yirmi içinde yer alan diğer firmalardır.

Share
1381 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?