Aydınlatma LED Teknolojisiyle Akıllanıyor

0
1698

EMO İzmir Şubesi’nin “Akıllı Şehirler/Güvenli Tesisler” temasıyla düzenlediği “V. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisinde açılışında konuşan Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, akıllı, kontrol edilebilir aydınlatma üzerine çalışmaların arttığını belirtti…

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, Ulusal Aydınlatma Sempozyumu`nun dokuzuncusunun düzenlendiğine dikkat çekerek, 2001 yılında etkinliği ilk kez yine EMO İzmir Şubesi ile gerçekleştirdiklerini ve farklı illerden sonra dördüncü etkinlikten bu yana sempozyumun İzmir`de yapıldığını anımsattı. Aydınlatma alanının daha çok mimarları ilgilendiren bir çalışma alanı olarak algılanırken, elektrik mühendislerinin çalışma alanı olarak görülmeye başlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Onaygil, “Sempozyuma sahip çıkarak, alanın gelişmesine katkı sağlayan EMO İzmir Şubesi`ne teşekkür ederim” dedi.

ATMK çalışmalarına değinen Onaygil, kongre ve sempozyumlardan edilen bilgi ve deneyimlerin ATMK`nın Türkiye`yi temsil ettiği uluslararası kurumlara ve toplantılara yansıtıldığını kaydetti. Bu yıl sempozyumun “Akıllı Şehirler ve Aydınlatma” teması ile düzenlendiğinin altını çizen Onaygil, kolay kontrol edilebilen LED teknolojisi ile birlikte aydınlatmanın kontrol mühendislerinin de çalışma alanı olduğunu kaydetti. Enerji verimliğine yönelik somut çalışmaların ilk aydınlatma alanına yoğunlaştığını ifade eden Onaygil, şimdi de akıllı, kontrol edilebilir aydınlatma üzerine çalışmaların arttığını belirterek, verimlilik ve kontrol çalışmalarında, aydınlatmanın temel gereksinimlerini de karşılayacak çözümlerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz