logo

ASIL HİKAYE ŞİMDİ BAŞLIYOR

BU SAYIMIZDA PANASONIC LIFE SOLUTIONS TÜRKİYE BAŞKAN YARDIMCISI AZİM TUNCİNAR İLE AYDINLATMA SEKTÖRÜNE YÖNELİK PLANLARINI VE MARKANIN YENİ ÜRÜNLERİNİ KONUŞTUK

Okurlarımızın sizi yakından tanıması adına bize kısaca kendinizden ve firmadaki konumunuzdan bahsedebilir misiniz?
1993 yılında global bir markanın çatısı altında 3 yıl çalışıp, 1996 yılında aynı markanın aydınlatma ürünleri tarafına geçerek aydınlatma alanında kariyerime başlamış oldum. 1996-2019 yılları arasında, aydınlatma alanında faaliyet gösteren uluslararası farklı markalarda yönetici olarak görev aldım.
2019 yılında Panasonic Life Solutions Türkiye şirketindeki görevime başladım. Halen Panasonic Life Solutions Türkiye Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Türkiye yanında Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan bölgeden de sorumluyum. Aydınlatma alanında 25 yıllık uzmanlığım bulunmakta. Panasonic markasının ürün gamını ve yürüttüğü projeleri incelediğimde global ölçekte bu kadar büyük ve güçlü bir markanın çatısı altında olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığımı özellikle belirtmek isterim. Panasonic markasının aydınlatmada sahip olduğu tecrübenin ise şirketimizin bu kapsamdaki proje ve başarılarına ışık tutacağı, çok önemli katkılar sağlayacağı inancındayım.

Yeni yönetim olarak herhangi bir değişikliğe gittiniz mi? Önümüzdeki süreçte, müşterilerin ve partnerlerinizin iş planlarında değişiklikler olacak mı?
Müşterilerimize güvenli, sağlıklı, verimli bir aydınlatma sağlamak ve daha iyi bir yaşam sunmak adına aydınlatma iş birimimizi yeniden yapılandırdık. Çünkü aydınlatma sektöründe sahip olduğum 25 yıllık tecrübeyi büyük başarılara imza atmak üzere kullanmanın heyecanını taşımaktayım ve bu uğurda önemli projeler gerçekleştirmeyi hedeflemekteyim. Bu kapsamda, güçlü bir ekip kurmamız gerekiyordu. Bu doğrultuda kadromuzu, bir kısmı önceki dönemlerde birlikte çalıştığımız yetenekli ve tecrübeli, başarılarını ispatlamış arkadaşlarımızla daha da güçlendirdik.
Panasonic Life Solutions Türkiye olarak, sektörünün en iyileri arasında yer alan Avrupa’nın en güçlü üretim kapasiteli endüstriyel tesislerimizde, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan yenilikçi ürün ve çözümlerimizi dünya pazarlarına ulaştırmayı ve “insan odaklı” yaklaşımlarla daha iyi ve daha konforlu bir ‘yaşam’ sunmayı hedeflemekteyiz.
Türkiye’nin tamamında bayilerimiz bulunmakta. 100’den fazla bayimiz ve satış noktalarında ürünlerimiz müşterilerimizle buluşmaktadır. Partnerlerimizle uzun yıllar dostluklarımız ve iş ortaklıklarımız bulunuyor ve bu avantajla başarılı yolculuğumuzu sürdürmekteyiz.

Sloganımız;  ‘’100 yılı aşkın tecrübeyle, ilk günün heyecanıyla…’’
Dünyanın en değerli markaları arasında gösterilen Panasonic, 260.000 çalışanıyla dünyada Aydınlatma sektöründe üçüncü sıradadır. Hedefimiz bu farkı kapatıp her alanda birinci olmaktır. Panasonic Life Solutions’un global çatısı altında aydınlatma ürünlerinin pazar payı ise %15’tir. Panasonic markasının yüz yılı aşan gücü, benim tecrübem, takım ruhu ve heyecan içinde çalışan ekibimin, yanı sıra partnerlerimizle çok daha başarılı işlere imza atacağız.

Yeni ürün ve yeni yatırımlarınız oldu mu?
 Panasonic dünyasının içerisinde önemli ürün gamlarından biri de aydınlatma olmuştur. Geçtiğimiz dönemde Türkiye’de kendi markamız altında aydınlatma ürünlerimiz yoktu. İşte bu noktada Panasonic olarak LED lamba portföyüyle pazara giriş yapmaya karar verdik. Geçen ay, üç şehirde LED aydınlatma ürünlerimizin lansmanını gerçekleştirdik. İstihdamı ve yatırımı önemsiyoruz ancak pazarda hızlı yer almak için şu an LED lambalarımızı Türkiye’de üretmiyoruz. Pazara girişimizi LED lamba ile yapacağız. Sonrasında armatürler ve proje satışlarıyla, adım adım aydınlatmanın bütün mecralarında yer alarak çeşitli aktivitelerde bulunacağız.

Panasonic markalı LED lambalarla aydınlatma sektörüne markamızın ciddi değer katacağına inancımız tamdır.

Kaliteden ödün vermeyen, tüketicinin sağlığına ve güvenliğine önem veren bir şirketiz. Biz Panasonic LED lambalarıyla, bu alanda da rol model olarak piyasada kaliteyi daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. 

Yeni ürünleri mevcutlarından ayıran en büyük özelliği nedir? Aydınlatmada tüm ErP standartları değişiyor, yeni düzenlemeyle artık verimliliğin daha ön planda olduğu bir dönem başladı. Yakın gelecekte yürürlüğe girecek olan yeni ErP ve yeni verimlilik sınıfı tanımlamalarıyla, aydınlatma ürünlerinde yeni yaklaşım ve süreçlere geçilmekte. Tüm Panasonic LED lamba serisi, yeni ErP ve yeni verimlilik sınıfı regülasyonuna uygun olarak tasarlandı. Yepyeni teknolojilerle, yeni boyutlar kazanan, güvenli aydınlatma sağlayan Panasonic, şimdi tüm Türkiye’de güvenli bir geleceğe giden bu yolu aydınlatmaya hazır.

Panasonic, çok bilinen bir tüketici markasıdır.
Müşterilerin güvenle tercih ettiği ve aşina olduğu bir markayız. Türkiye’de ürün üretmek çok önemli… Bütün ürünlerimizi Türkiye’de üretme planımız var. Üretim bizim işimiz. Çünkü her türlü teknoloji, alt yapı, teknik donanım ve ekibe sahibiz. Panasonic Life Solutions Türkiye olarak, çok yakında ürünlerimiz üzerinde “Made in Türkiye” yazısını görmüş olacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Ülkemizde aydınlatma ürünlerinin imalatı alanında yaşanan büyüme ve rekabet sürecini dikkate alarak, global bir marka değeri olan firmanızı sektörde nereye ve nasıl konumlandırırsınız?
Panasonic, 100 yıldan fazla tarihi olan, köklü bir şirket olup genç ve yaşlı tüketicilerin dünyasında güvenilir yer edinmiş bir markadır. Markamız adına yeni bir arayışla değil, güçlü ve etkin bir rol ile pazarda haklı yerimizi alacağız.

Piyasaya sunduğunuz bir üründe mutfağınızın dürüst olması gerekiyor. Üreticinin, tüketicilere karşı dürüst olması çok önemli. Biz ürünlerimize uzun ömürlü, “15.000 saat boyunca mekanları ilk günkü gibi aydınlatacak” diyorsak ürünün de bunu sağlıyor olması gerekiyor. Hatta ürün planlanırken vaat edilenden daha fazla planlanmalı ki verilen değerleri sağlıyor olsun. Öyle ürünlerle karşılaşıyoruz ki 3.000 saat olmuş ancak rengi solmuş, renk değişmiş, soğutması yok, ısınıyor ve ürün vaatlerini karşılamıyor. Mutfağınızın dürüst olması gerekiyor derken tam da bunu kastediyorum.

Tüketici, bilmediği bir marka lamba alırken mutlaka test etmelidir. Aksi takdirde eve gittiğinde hayal kırıklığı yaşaması mümkündür. Bazen ambalajın üzerinde yazan değerlerle, alınan ürünün değerleri birbirini tutmayabilmektedir. Göz sağlığınız çok önemli, kontrolsüz lambalar, gözümüze ciddi zararlar verebilmektedir.

Panasonic 100 yıllık bir şirket, hiçbir şekilde yanlış yapamaz.

Ürününüzün kaliteli olması çok önemli bir güç… Bilmediğiniz, isimsiz ürünler tehlikelidir ve evlerde yangın gibi riskler dahi yaratabilmektedir. Sektörümüzde iyi niyetli ve kaliteli mal üreten firmalarımız var, bunları tenzih ederim. Sektör temsilcileri bir şekilde iletişim halinde olmalıdır. Benim burada değinmek istediğim firma türü; sektörle hiç bağı olmayan, piyasayı bozan, sadece kısa süreli para kazanmayı düşünen veya sektörde kazanç vadeden ürünü görerek oyuncaktan, plastiğe, tekstilden lambaya kadar her şeyi fiyat odaklı kazanç sağlamak adına ithal edenlerdir.

Rekabetçi bir ortamda doğru ürün seçimi için neler söylemek istersiniz?
Panasonic LED lamba ailesinin, farklı güç ve renk sıcaklıkları ile her türlü uygulamada uygun çözümler sunacağına inanıyorum. A+ ve A++ enerji sınıfına sahip Panasonic LED lambalar ile enerji tasarruf edilerek verimli, konforlu ve güvenli bir aydınlatma sağlanacak, ürünlerimiz yüksek kaliteli tasarımı ve etkin sıcaklık yönetimi ile 15.000 saat boyunca mekanları ilk günkü gibi aydınlatacaktır. Amacımız, LED lambalar ile başlayacağımız aydınlatma yolculuğumuzda tüm ürün ve çözümlerimizi, tüketicilerimiz ile Panasonic kalitesi altında buluşturmak ve iş ortaklarımızla birlikte büyük referans projelere imza atmak olacak. Bu doğrultuda, aydınlatmada asıl hikayenin şimdi başlayacağını söyleyebilirim. Ürünün fiyat pozisyonlandırmasında pazarın realitesine uygun, tüketicinin alım gücüne paralel bir fiyatla piyasada yer almak istiyoruz.
Panasonic bayilerimiz çok büyük, köklü ve sektörde söz sahibi olan firmalardan oluşmaktadır. Rekabet olmalı, yeter ki belli bir kaliteyi ve standartları karşılamış olsun. Biz rekabeti seven bir markayız. Rekabet bizi enerjik kılıyor. En önemli ilkemiz kaliteden asla taviz vermeden müşterilerimize ürün sunmaktır. Lambada çok ciddi bir rekabet var. Biz bu rekabetin içinde yer alırken normlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Ürün kalitesinden taviz vermeden, yüksek kar beklemeden, en uygun fiyat politikasıyla, kendimize ve markamıza güvenerek, tüketicinin bizi ve ürünlerimizi tercih edeceğini bilerek yolumuza devam ediyoruz.  

‘’Panasonic Aydınlatsın’’
Biz ‘’Panasonic Aydınlatsın’’ diyoruz. LED teknolojisi bizim hızlıca yol alacağımız bir alan ve büyük bir pazarımız var. Sektörde ve pazarda herkes Panasonic markasını tanıyor. Aydınlatma ürünleri Panasonic markasına yakışan bir ürün grubu ve markamız bu alanda zaten dünyada da söz sahibi konumda.

2020 yılında dünyada Pandemi ilan edildi. Firmanıza ve sektöre etkileri neler oldu?
Pandemi döneminde dahi istihdamımızı %5 civarında artırdık. Genel olarak %35 büyüme kaydettik. Otomasyon alt yapımızı genişleterek güçlendirdik. Kurumumuzun üretim ve yatırımlarla ülkemize yaptığı katkı ortada. Pazarın ihtiyaçlarını ciddi boyutta bilen ve bu pandemi ortamında dahi hizmet ve dağıtımlarını aksatmayan bayilerle çalışmaktayız.

Daha iyi aydınlatmaya adanmış bir tarih…
Panasonic, dünyanın en seçkin projelerini aydınlatmakta. Tarihi mekânların aydınlatılması çok önemli. Aydınlatmanın, dış cephenin dokusunu bozmadan ve o simgeyi ön plana çıkartarak yapılması lazım. Aydınlatma olsun diye aydınlatırsanız tarihi dokuya, hatta desenlerdeki renklere ve tarihi duvarlara zarar verirsiniz. Örnek vermek gerekirse; en son Prag Kalesi’nin aydınlatılmasında, Panasonic ürünleri başarıyla ve bu bilinçle uygulanmıştır.

Aydınlatma ile ilgili gelecek hedeflerinizle ilgili neler söylemek istersiniz?
Panasonic daima yeniliklere öncülük eden bir şirket ve yakın gelecekte akıllı aydınlatma ön planda olacaktır. Akıllı şehirlerde, tüm nesnelerden alınan veriler işlenerek elde edilen bilgilerle gerçekleştirilen uygulamalar hem şehirlerin yönetimini hem insanların hayatını kolaylaştırıyor. Teknolojik alanda yaşanan bu devrimin, bütünleşik bir yapıda insan ve şehir hayatına entegre edilmesi, ekonomik rekabet açısından kaçınılmaz bir sonuç olarak görünse de dünyada pek çok akıllı şehir örneğinde gördüğümüz planlama yaklaşımları aslında “sürdürülebilirlik” ilkesi etrafında şekilleniyor. Örneğin akıllı aydınlatma alanında, Jakarta’da tek seferde 30.000 konvensiyonel (eski usul) yol aydınlatması, Panasonic ürünleriyle akıllı aydınlatmalara dönüştürülerek büyük bir dönüşüm yapılmıştır. Türkiye’nin de planında olan yol aydınlatma LED’e dönüşüm projesini Panasonic, Jakarta’da (Endonezya) başarıyla uygulamıştır. Biz, Türkiye’nin bu dönüşüm projesinde de her yönüyle yer almaya hazırız. Türkiye’de her türlü imkâna, alt yapıya ve üretime sahibiz.

Etiketler: » »
Share
3317 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?