logo

Acil Durum Aydınlatma Ürünlerinde Beş A’ nın Özgün DALI Çözümleri


yonetim
haber@aydinlatmateknik.com

“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik“ in 72,73 ve 84. maddelerinde belirtildiği gibi Acil Durum Aydınlatma ürünlerinin bulunması zorunlu olan binalarda periyodik test, bakım ve denetim işlerinden bina yöneticileri sorumludur. Acil Durum Yönlendirme ve Aydınlatma armatür ve kitlerinin fonksiyon ve süre testlerinin TS EN 50172 standardına göre yapılması hayati önem taşımaktadır. Otomasyon içermeyen sistemlerde bu kontrollerin yapılması oldukça zor ve masraflıdır. Bu noktada DALI protokolünü destekleyen otomasyon sistemlerine adapte olmuş acil aydınlatma ürünleri devreye girerek bu bakımların yönetmeliğe uygun olarak periyodik ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Beş A 2017 yılından itibaren pazara DALI protokolü ile çalışan tamamen kendi tasarımı olan ürünler sunmaktadır.

DALI “Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü” anlamına gelmektedir ve aydınlatma ekipmanlarını akıllı ve kolay bir şekilde yönetebilmek için IEC 62386 teknik standardında tanımlanmış bir protokoldür.

DALI protokolü ile birlikte LED sürücüler, acil aydınlatma kitleri, acil aydınlatma armatürleri ve acil yönlendirme armatürleri gibi birçok farklı ürünün izlenmesi ve kontrolü sağlanmaktadır. Kolay kullanılabilir, sağlam ve esnek çözüm oluşturulabilir olması sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir sistemdir. Aydınlatma kontrol cihazları arasındaki dijital iletişim için bir protokol tanımlanmıştır. Bu sistemde aydınlatma ürünleri routerlar üzerinden adreslenmekte, farklı gruplara ayrılarak farklı senaryoda yönetilebilmektedir.

DALI uyumlu yönlendirme armatürlerinin, LED sürücülerin ve acil aydınlatma kitlerinin aşağıda yer alan uluslararası standartları sağlaması gereklidir.

Acil Yönlendirme Armatürleri, Acil Aydınlatma Kitleri: IEC 62386-102 ve IEC 62386-202

LED Sürücüler: IEC 62386-102 ve IEC 62386-207

DALI yönetim ekranından aşağıdaki detaylar izlenebilir;

 • Sistemdeki her ürün, tipine göre ayrı bir sembolle gösterilmektedir. (LED Kit, LED Sürücü, Acil Yönlendirme gibi)
 • Sisteme eklenen her ürüne router tarafından ayrı bir adres (kod) verilmekte olup ürünün bulunduğu konum bilgisi kullanıcı tarafından tanımlanabilmektedir.(örn: 3.Kat koridoru)
 • Konum belirleme için sorgulama (Identify) yapılabilmektedir. Sorgulama yapıldığında LED sürücüler ışığı yakıp söndürürken, acil kitler buzzer ile kesintili bir ses çıkarmaktadır.
 • Ürünler gruplanabilmekte ve tanımlanan tek bir kontrol aygıtı ile aynı anda yönetilebilmektedir. (Sürücüler için aynı anda DIM, acil aydınlatma kitleri için periyodik süre testleri gibi)
 • Ürünlerdeki olası yük hatası, batarya hatası gibi problemler sistemden anında tespit edilebilmektedir.
 • Cihazların toplam çalışma süreleri takip edilebilmektedir.

Acil Durum Aydınlatma Sistemlerinde DALI

DALI acil durum standardı, acil durum armatürlerinin iki önemli testinin yapılmasına, raporlanmasına ve birçok önemli bilginin geri beslemesine olanak tanır.

Kontrol sistemi üzerinden ya da acil durum cihazının kendi içindeki bir takvim aracılığıyla fonksiyon ve süre testleri başlatılabilir. Bu testler ile cihazın, bataryanın ve lambanın mevcut durumu periyodik olarak denetlenir. Süre testi ayrıca ürünün beyan süresi boyunca çalışıp çalışamadığı konusunda geri bildirim verir.

Acil durum aydınlatma sistemlerinde DALI kullanılmasının bir diğer yararı ise normal DALI cihazlarıyla birlikte kullanıldığında kablolamayı azaltıyor olmasıdır. Dahası, iki bağımsız kontrol sisteminin (acil durum ve normal) tek bir kontrol sistemine entegrasyonu, kurulum ve bakım maliyetlerini düşürür ve acil aydınlatma ve normal aydınlatmayı bir adımda izleyebilme özelliği, daha güvenli bir aydınlatma çözümüne yol açabilir.

Beş A ve DALI

Bünyemizdeki Ar-Ge laboratuvarında DALI uyumlu LED sürücü, acil aydınlatma kiti ve acil yönlendirme armatürleri için gömülü yazılımları ile özgün devre tasarımı yapılmıştır. Seri üretimini tesislerimizde gerçekleştirdiğimiz ürün ailesi yeni teknolojiler kullanılarak daha da genişletilmektedir.

Beş A, DALI standartlarını belirleyen ve yöneten DALI-AG (yeni adı ile DiiA) organizasyonunun bir üyesi olup, tasarladığı ürünlerinin DALI uyumluluğunu kendi Ar-Ge Laboratuvarında yer alan ProbitLab – DALI Tester cihazı ile garanti altına almaktadır. Beş A üye kuruluş olarak tüm testlerden başarıyla geçen ürünlerine DALI Logosunu uygulamaktadır.   

Etiketler: »
Share
1951 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EEC ELECTRONICS Amsterdam Park Inn By Radisson otelinin “Acil Aydınlatma” ürünlerini gerçekleştirdi

  23 Ekim 2018 ACİL AYDINLATMA, MANŞETLER

  EEC ELEKTRONİK ,deneyimli kadrosu ve 30 yılı aşan tecrübesi ile Acil Aydınlatma, Besleme ve Akü Şarj Üniteleri ile LEDli Aydınlatma üretimi ve ihracatı yapan öncü ve lider bir kuruluşlarımızdan dır Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Rezidor Hotel Group tarafından açılan Park Inn by Radisson Amsterdam otelinde "Acil Aydınlatma" ürünlerimiz ile yer almaktan kıvanç duyuyoruz. Bu konferans otelinde 476 oda ve suitin yanı sıra tiyatro biçiminde olan balo salonu 750 kişilik kapasiteye sahiptir ve bu sayede oteli Avrupa’daki en büyük konferans ...
 • ZBS Elektronik ISAF 2018 Fuarında yer aldı

  18 Ekim 2018 ACİL AYDINLATMA, AYDINLATMA, MANŞETLER

  ZBS Elektronik, 11-14 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Güvenlik, Yangın, Akıllı Bina ve Siber Güvenlik sektörlerinin buluştuğu ISAF fuarında yer aldı ZBS Elektronik, İzmir'de 2016 yılında acil aydınlatma ve yönlendirme sistemleri tasarım ve üretimi yapmak üzere kuruldu. Tasarımını ve üretimini yaptığı ürünleri güncel standart ve yönetmeliklere uygun sertifikalı olarak üretmektedir. Üretim, satış, montaj, satış sonrası bakım ve teknik destek hizmetleri konusunda uzman teknik personelleri ile çözüm odaklı çalışmaktadır. ...
 • SYLVANIA, Aydınlatmada Önce Güvenlik Diyor

  27 Temmuz 2018 ACİL AYDINLATMA, AYDINLATMA, MANŞETLER

  SYLVANIA, YENİ TANITTIĞI ACİL AYDINLATMA SERİSİ İLE AYDINLATMADA ÖNCE GÜVENLİK DİYOR Sylvania, perakende, ofis, lojistik ve endüstriyel ortamlar dahil birçok uygulamada kullanılmak üzere geniş bir kullanım yelpazesinde yüksek verimli LED acil aydınlatma armatürlerini piyasaya sürdü. SylSafe, acil durum ekipleri, konut sakinleri, çalışanlar ve ziyaretçiler için bir tahliye durumunda yol gösterecek ve güvenlik ekipmanının yerini vurgulayacak şekilde tasarlanmıştır. Acil durum aydınlatması için Avrupa standardı EN 1838: 2013 ile uyumlu olan ...
 • Acil Durum Aydınlatma Ürünlerinde Beş A’ nın Özgün DALI Çözümleri

  31 Mart 2018 ACİL AYDINLATMA, AYDINLATMA, FİRMA HABERLERİ

  “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik“ in 72,73 ve 84. maddelerinde belirtildiği gibi Acil Durum Aydınlatma ürünlerinin bulunması zorunlu olan binalarda periyodik test, bakım ve denetim işlerinden bina yöneticileri sorumludur. Acil Durum Yönlendirme ve Aydınlatma armatür ve kitlerinin fonksiyon ve süre testlerinin TS EN 50172 standardına göre yapılması hayati önem taşımaktadır. Otomasyon içermeyen sistemlerde bu kontrollerin yapılması oldukça zor ve masraflıdır. Bu noktada DALI protokolünü destekleyen otomasyon sistemlerine adapte ...