“ACİL AYDINLATMA ÜRÜNLERİMİZ MOBİL CİHAZLARDAN KONTROL EDİLMEKTEDİR”

0
2547

Acil Aydınlatma ürünleri ile yurtdışı ve yurtiçi önemli projelerde yer alan Beş A Elektronik en son teknoloji ürünlerini İstanbul Light Fuarında sergileyecek. Fuar sayımızda Beş A Elektronik Genel Müdürü Sayın Arzu Rona İle Firma çalışmalarını ve Acil aydınlatmanın önemini Konuştuk.

Beş A Elektronik’ in faaliyet konusu ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Beş A Elektronik 20 yılı aşkın bir süredir aydınlatma sektöründe acil durum aydınlatması ile ilgili, acil aydınlatma kitleri, acil yönlendirme armatürleri ve acil aydınlatma armatürleri üretimi yapmaktadır.
Ürünlerin tasarımı sırasında mekanik ve elektronik tasarımlar kendi bünyemizde bulunan Ar-Ge laboratuvarında gerçekleşmektedir. Yeni teknolojileri takip etmeyi ve üretmeyi her zaman kendisine hedef alan firmamız, yeni ürün geliştirirken Üniversiteler ile iş birlikleri yapmakta, KOSGEB ve TÜBİTAK projelerinden destek almaktadır.
2014 yılından itibaren ihracat ile ilgili çalışmalara önem vererek, 20 yi aşan ülkeye ihracat yapmaktadır. Ortadoğu Bölgesindeki ülkeleri de hedef Pazar olarak belirleyen firmamız, acil aydınlatma ürünleri için Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Umman da zorunlu olan “Civil Defense” sertifikasına sahip acil aydınlatma sektöründeki ilk ve tek Türk firmasıdır.

Ürünlerimizin kalitesi TSE, TUV Rheinland ve BSI gibi uluslararası kuruluşlar tarafından test yapılarak tescillenen kurumumuz, ISO 9001 Standartları ile kalite yönetim sistemlerine göre yönetilmektedir.

Acil Aydınlatma nedir? Nelere dikkat edilmeli?
Kısa olarak söylemek gerekir ise acil aydınlatma, normal aydınlatma armatürlerinin herhangi bir sebeple devre dışı kaldığı durumda bağımsız olarak devreye giren ve bina içerisinde bulunan kişilerin binayı güvenli bir şekilde terk etmesine yardımcı olan aydınlatma türüdür.
Acil Aydınlatma sistemleri küçük konutlar hariç topluma açık tüm binalarda kullanılmak zorundadır. Acil aydınlatma sistemlerinin standartlara uygun olarak seçilmesi ve daha sonra düzenli bakımlar ile kontrollerinin yapılarak sistemin acil bir durumda çalışır vaziyette olması esas olandır.
Binanın, acil aydınlatma sistemleri konusunda Elektrik İç Tesisleri Proje Yönetmeliği’ne göre hazırlanmış bir projesi olmalı ve bu proje bina içinde muhafaza edilmelidir. Projede acil aydınlatma ile ilgili tüm cihazlar belirtilmeli ve zaman içinde yapılan değişiklikler düzenli olarak güncellenmelidir.

Burada hem üreticilerin hem uygulayıcıların ve hem de bina yöneticilerinin bu ürün grubu ile ilgili hassasiyet göstermesi çok önemlidir. Acil bir durumda acil aydınlatma ürünlerinin çalışmıyor olması hiç takılmamış olması ile eşdeğerdir.

Bu konuda yasal olarak “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik“ dikkate alınmalı, yine aynı yönetmeliğin 72,73 ve 84. maddelerinde belirtildiği gibi Acil Durum Aydınlatma ürünlerinin bulunması zorunlu olan binalarda periyodik test, bakım ve denetim işlerinden bina yöneticileri sorumluluğu hatırlatılmalıdır. Bu standartlara göre düzenli olarak yapılan olağan kontroller, test ve bakım raporlarının sonucu bir kayıt defterinde tutulmalıdır. Kayıt defterinde sistemin devreye alınması, periyodik olarak yapılan test ve bakım işlemleri, arıza durumunda yapılan müdahaleler, tarihler ve ilgili personel bilgileri yer almalıdır. Kayıtlar ya manuel olarak tutulmalı ya da otomatik test cihazlarından alınan çıktılar şeklinde saklanmalıdır.

Acil Aydınlatma ile ilgili ürün grupları nelerdir? Teknolojik olarak yeni ürünler var mıdır?
Acil aydınlatma ürünlerini acil aydınlatma kitleri, acil yönlendirme armatürleri ve acil aydınlatma armatürleri oluşturmaktadır.
Ürünler kendinden bataryalı bağımsız ürünler olmak ile birlikte, son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte otomasyon sistemi ile izlenebilir ürün ve sistemler de binalarda uygulanmaktadır. Otomasyon sistemi ile izlenmeyen ürünlerin periyodik test ve bakımların düzenli yapılması oldukça zor ve masraflıdır. Bir otomasyon sistemine adapte olmuş acil aydınlatma ürünlerinin periyodik bakımları yönetmeliğe uygun olarak düzenli ve kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Biz de Beş A olarak son yıllarda otomasyon sistemlerine uygun ürünleri, ürün ailemize kattık.
Bunlardan bir tanesi DALI otomasyon sistemidir. DALI “Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü” anlamına gelmektedir ve aydınlatma ekipmanlarını akıllı ve kolay bir şekilde yönetebilmek için IEC 62386 teknik standardında tanımlanmış bir protokoldür Beş A 2017 yılından itibaren pazarımıza DALI protokolü ile çalışan tamamen kendi tasarımımız olan ürünler sunmaktadır.

DALI protokolü ile birlikte LED sürücüler, acil aydınlatma kitleri, acil aydınlatma armatürleri ve acil yönlendirme armatürleri gibi birçok farklı ürünün izlenmesi ve kontrolü sağlanmaktadır. Kolay kullanılabilir, sağlam ve esnek çözüm oluşturulabilir olması sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir sistemdir. Aydınlatma kontrol cihazları arasındaki dijital iletişim için bir protokol tanımlanmıştır. Bu sistemde aydınlatma ürünleri routerlar üzerinden adreslenmekte, farklı gruplara ayrılarak farklı senaryolarda yönetilebilmektedir.
Başka bir otomasyon sistemli ürünümüz de kendi özgün tasarım ve yazılımımız olan WELCO dur. WELCO, acil aydınlatma ürünlerimizin durumunun internet üzerinden izlenmesine olanak tanıyan kablosuz bir sistem çözümümüzdür.

WELCO hakkında bilgi verebilir misiniz?
WELCO, acil aydınlatma ürünlerimizin durumunu internet üzerinden izlenmesine olanak tanıyan kablosuz sistem çözümümüzdür.

Her bir acil aydınlatma, kablosuz haberleşmede kendini ispatlamış Wi-Fi teknolojisine sahip kablosuz haberleşme modülü içermektedir. Acil aydınlatmaların sadece şehir şebekesine bağlantısının yapılması yeterlidir.
• Kablosuz, Wi-Fi (802.11 b/g/n) ve bulut temellidir.
• Kurulum için ekstra kablolama maliyeti ve işçiliği gerektirmez.
• Dünyanın her yerinden istenilen zamanda test yapılabilir ve raporlanabilir.
• Mevcut Wi-Fi alt yapısı değerlendirilerek kaynakların etkin kullanımı sağlanır.
• Ürünlerin fonksiyon ve süre testleri periyodik olarak yapılır.
• Test ve raporlamanın hizmet olarak sunulması mümkündür.

Beş A tarafından geliştirilmiş WELCO sistemi sayesinde bulut teknolojisi kullanılarak ürünlere ait arıza durumu, test geçmişi gibi birçok bilgiye bilgisayarınız, tabletiniz veya akıllı cep telefonunuzun web tarayıcıları ile internet bağlantınızın olduğu her yerden kullanıcı adı ve parolanızı girerek erişebilirsiniz.

Bes A Olarak önümüzdeki dönemde ürün yatırımlarınız olacak mıdır?
Yeni teknolojileri takip etmeyi ve üretmeyi her zaman kendimize hedef aldık, bu kapsamda Ar-Ge faaliyetlerimize ara vermeden devam etmektedir.

HABERİ PDF OLARAK İNDİREBİLİRSİNİZ….

BES A ELECTRONIC-min

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz