7.Balkanlight Kongresi Sofya’da gerçekleşti

0
1290

1996 yılında Türkiye’nin de içinde yer aldığı ülkelerin kararıyla, ülkeler arasında aydınlatma alanında yapılan çalışmaları paylaşmak, birliktelik sağlamak ve ortak projeler oluşturmak amacıyla kurulmuş olan Balkanlight Birliği yedinci Uluslararası Kongresi’ni bu yıl 4 – 6 Haziran 2018 tarihlerinde Bulgaristan’ın Sofya kentinde gerçekleştirdi. Bulgar Aydınlatma Komiteleri arasındaki uyumsuzluk nedeni ile Balkanlight Kongresi bu yıl iki kez düzenleniyor. Diğeri de 20-22 Eylül 2018 tarihlerinde Varna’da.,

Sofya’da düzenlenen Kongre’de Bulgar Aydınlatma Milli Komitesi Başkanı Krasimir Velinov ile CIE Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erkki Ikonen’in açılış konuşmalarının ardından kongre boyunca 39’u sözlü ve 22’si poster olmak üzere toplam 61 bilimsel çalışma sunuldu ve tartışıldı. Her kongrede olduğu gibi bu yıl da sayıları 20’yi aşan Türk delegelerimizin ve Aydınlatma Türk Milli Komitemizin yoğun ve aktif katılımları göz doldurdu. Kongrede yer alan bildirilerden 12 tanesi aydınlatma alanında çalışan Türk katılımcılar tarafından sunuldu. ATMK Yönetim Kurulu üyelerimizin beşi ve diğer üyelerimiz üç gün boyunca Kongre salonunda sunum ve tartışma ortamlarında aktif olarak yer aldılar. ATMK Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Ünver, sunumlarının yanı sıra oturum başkanı olarak da görev yaptılar. Kongrede iç ve dış aydınlatma, yol aydınlatması, enerji etkinlik, görsel konfor, aydınlatma ve sağlık, doğal aydınlatma, standartlar ve uygulamalarla ilgili konularda çalışmalar sunuldu. Bilimsel bildirilerin yanı sıra gerçekleştirilen sektör sunumlarında ve kongre merkezi holünde yer alan aydınlatma ürünleri sergisinde de Türk firmalarımız yer alarak, ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler.

Kongre kapanış oturumunda, ATMK Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, İstanbul’umuzu tanıtan bir film eşliğinde üç yıl sonra 2021 yılında gerçekleştirilecek 8. Balkanlight Uluslararası Kongresi’nin İstanbul’da düzenlenmesi davetini yaptı. Balkanlight Birliği’nin diğer üyelerinin isteği ile yapılan bu davetin son kararının, etik olarak Eylül ayında Varna Kongresi de yapıldıktan sonra verilmesi kararlaştırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz