“118 YAŞINDAKİ GLOBAL BİR MARKANIN TÜRKİYE’DE NASIL MİLLİLEŞTİĞİNİ GÖSTERDİK”

0
1980

Türkiye pazarına iki yıl önce giren Sylvania, farklı bir bakış açısıyla yerli üretim, global marka kalitesiyle Türk aydınlatma sektöründeki bir çok ezberi bozdu. “118 yaşındaki global bir markanın Türkiye’de nasıl millileştiğini nasıl ülkenin kendi güç ve dinamikleri ile bütünleşerek gücüne güç kattığını gösterdik” diye sözlerini tamamlayan Sylvania Türkiye ve CIS Ülkeleri Genel Müdürü Azim TUNCİNAR dergimiz okurlarına markanın yaptığı çalışmaları ve gelecekte ki hedeflerini anlattı.

Sylvania olarak Türkiye yapılanması sonrasında geldiğiniz nokta hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sylvania olarak bu ay itibariyle Türkiye’de 2.yılımızı doldurmuş bulunmaktayız. 2 sene önce düzenlenen İstanbul Light fuarında yaptığımız lansmanla Türkiye pazarına giriş yapmıştık, bu sene de İstanbul Light fuarında olmaktan mutluluk ve gurur duymaktayız. Dünyada bir aydınlatma devi olan Sylvania’yı ülkemizde hak ettiği yere getirmek için büyük bir eforla çalışmaktayız. Şu anda baktığımızda ticari kanal yapılanmamızda Türkiye’nin her bölgesinde Sylvania bayileri bulunmaktadır. Bayilerimizin yaygın satış ağı sayesinde her yerde Sylvania markalı lamba ve armatürlere ulaşmak mümkün olmaktadır. Ticari kanalın yanı sıra projeler, firma olarak önceliklerimizden biri olup geçtiğimiz yıl çok büyük iki projede yer aldık. Çamlıca Camisi’nin iç kubbe, kütüphane ve sergi salonları kısımlarının aydınlatmalarını geçtiğimiz yıl 50. Yaşını kutlayan Concord markalı armatürlerimiz ile yaptık. İstanbul Havalimanı’nda ise duty free ofislerini yine Concord markasına sahip Curvelyte armatürlerimiz ile benzersiz ve yenilikçi bir çözümle aydınlatmış olduk. Bu sene başından itibaren de tüketici ve e-ticaret kanalında çalışmalarımıza başladık. Şu anda Teknosa mağazaları ve online kanallarda Sylvania lambalar, son tüketicinin beğenisine sunulmaktadır.

Sylvania ülkemiz aydınlatma sektörüne bir dinamizmim getirdi. Global taraftan bakıldığında Türkiye organizasyonu nasıl değerlendirilmektedir.?

Sylvania global yönetim ekibi, Türkiye’ye büyük destek vermekte ve ülkemizi gelecek için bir potansiyel olarak görmeye devam etmektedirler. 2 sene gibi kısa bir süre içerisinde Sylvania markasını, bütün Türkiye’ye yaymak ve önemli projelerde yer alma başarılarımız, global tarafından da dikkatle takip edilmekte olup bu önemli başarılar neticesinde 2019 yılı başından itibaren Türki cumhuriyetleri olarak 9 ülke, Sylvania Türkiye sorumluğuna verilmiştir. Dolayısıyla, Sylvania Türkiye olarak sorumluluk alanımızın genişlemiş olmasından gurur duymaktayız.

Sylvania Türkiye olarak birçok önemli projede yer aldınız. Yerli üreticiler ile işbirliğine gittiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz…

2 sene önceki fuar söyleşimizde, yerli üreticilerimizin son derece kaliteli işler yaptığını ve uluslararası normlarda tesislere sahip olduğunu, Frankfurt, Dubai ve Hong Kong gibi marka fuarlarda başarıyla ülkemizi temsil ettiklerini belirtmiştim. Dolayısıyla 2 sene önce yerli üreticiler ile iş birliği yapacağımızı belirtmiştim, şu anda geçen yıl itibari ile 3 yerli üretici ile başlayan işbirliğimiz son derece başarılı bir şekilde devam etmektedir. Sylvania’nın İngiltere’de bulunan global tedarik zinciri ve kalite departmanları tarafından uzun çalışmalar sonucunda seçilerek onaylanan Alkan Asya, Borled ve Heraled firmalarının Sylvania kalite standart ve şirket normları ile ürettiği ürünler ile önemli pazar payları kazanmakta ve büyük projelere birlikte imza atmaktayız. Bu firmalar ile Sylvania Global’in 100 yıldan fazla aydınlatma sektöründe bulunmanın tecrübesi ve know-how gücü ile müthiş bir sinerji yakalandı ve üretim tesisleri yaptıkları yatırımlarla Avrupa standartlarına ulaştılar. Gururla söyleyebilirim ki bugün armatür satışımızın ticari ve proje dahil %70’i made in Turkey yani ülkemizde Türk işçisinin ve sanayicisinin emekleri ile üretilen ve ekonomimize katkı sağlayan yerli armatürlerden oluşmaktadır.  Dolayısıyla Sylvania, dünyada bakıldığında önemli projelerde yer alan ve bazı ülkelerde %50’den fazla Pazar payına sahip olan bir aydınlatma çözüm firması. Bugün bütün segmentlerde yer alan projelere hem ürün hem de sistem anlamında çözümler sunabildiğimiz için önemli projelerde yer almak aslında Sylvania büyüklüğündeki bir firma için olması gereken bir durum. Amacımız bu proje sayılarını arttırarak, aydınlatma projesi denilince akla Sylvania’nın gelmesini sağlamaktır. Sylvania Türkiye olarak hem daha rekabetçi olmak hem de Türk ekonomisine ve sanayisine katkıda bulunmak için yerli üretim projemiz global tedarik zinciri ve kalite ekibimiz tarafından başlatıldı. Bugün ticari kanalda 3 farklı ürün ailesinin üretimi Türkiye’de gerçekleşmektedir. Konu ile ilgili fuarda ayrı bir alanımız bulunacaktır.

Dünya Aydınlatma sektöründe büyük markalar bir değişim ve dönüşüm içerisine girdi. Bunun temel nedenleri ne olabilir?

Aydınlatma sektöründe LED teknolojisi bütün bilinen düzeni bozdu. LED ile beraber hızlı bir değişim ve rekabet ihtiyacı doğdu. Bu değişime ayak uydurup hızlı hareket edebilen firmalar, gelecekte başarılı olacaktır. Şu anda yaşadığımız gelişmeler ifade ettiğim gibi yürümektedir.

Ülkemiz 2 yıldır bir ekonomik bir durgunluk içine girdi. Özellikle aydınlatma sektörü gibi sektörlerde ciddi yavaşlama oldu. Bu durum sizi ne kadar etkiledi.

Elbetteki ekonomik durgunluk herkesi olduğu gibi bizi de etkiledi. Ancak 2019 yılında dış satış sorumluluğunun Sylvania Türkiye’ye verilmesi ile birlikte yurtdışında önemli projelere imza atarak ve özellikle yerli üretim ürünlerimizi dış pazarlarda kullanarak bu durgunluğu aştık. Ayrıca bu yavaşlamaya rağmen 2019 senesinde 2018’de yaptığımız cironun 3 katını Ağustos sonu itibariyle yapmış durumdayız. Bu önemli büyüme şunu göstermektedirki ekonomik durgunluğa rağmen eğer iyi bir ekibiniz varsa asla pes etmeden, fedakârca ve yaratıcı bir şekilde çalışma gayretinden ödün vermiyorsanız, ayrıca iyi bir çevreniz yani iyi bir müşteri topluluğunuz varsa markanız da biliniyor ve sağlam ürün üretiyorsa iş yapıyorsunuz.

Sylvania Türkiye’nin sektörümüze yeni sürprizleri olacak mıdır? Gelecek hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

Sürpriz bizim DNA’mızda var.Çünkü eğer istekle, dürüstçe ve değer katarak çalışma azmindeyseniz planlı bir şekilde eforlayarak ekip olarak yaptıklarınızı özellikle bugünkü zor şartlar altında piyasaya sunduğunuz zaman tabiki bu sürprizlere dönüşüyor ve sürpriz olarak algılanıyor. Şu ana kadar biz yapmamız gerekeni yaptık yani firmayı kurduk, söz verdiğimiz gibi global bir firma olarak yerli üreticilerle işbirliği yaptık, kısa sürede marka bilinirliğimizi arttırdık, ürünlerimizi yaygınlaştırdık, önemli projelerde yer almayı başardık. Şimdi buraya kadar aslında sürpriz yok. Esas sürprizlerimiz önümüzdeki dönemlerde başlıyor ve bizi izlemeye devam ediniz diyorum. Sonuçta hedefimiz Türkiye’de Sylvania’yı hak ettiği yere getirmek, 118 yaşındaki global bir markanın Türkiye’de nasıl millileştiğini nasıl ülkenin kendi güç ve dinamikleri ile bütünleşerek gücüne güç kattığını göstermek ve aydınlatma denilince akla ilk gelen firmanın Sylvania olmasını sağlamaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz